Açık Alan Serinletme Sistemi Nasıl Çalışır?

Açık Alan Soğutma ve Serinletme Sistemi?

Yaz sıcaklarında kapalı alanlarda klima ile serinleme sağlanır. Fakat açık alanlarda sıcak bunaltıcı olacaktır. Özellikle cafe, restoran, organizasyon alanları, eğlence yerleri, fabrika ve çalışma alanları gibi dış mekânlarda serinletme ve soğutma sağlayan Açık Alan Soğutma sistemleri kullanılmaktadır. Kullanılacak alana uygun şekilde yerleştirilen soğutma sistemleri ile dış mekânlarda serinleme sağlanmaktadır. Cafe ve restoranlarda müşteri memnuniyetini ve konforu artırarak işletmenin kazancının artmasını sağlayan Açık Alan Serinletme sistemleri fabrika ve çalışma alanlarında da işçilerin motivasyonunu ve çalışma performansını artırarak işyerinin üretim ve kazancını artırır. Bu sebeplerle açık alan soğutma ve serinletme sistemleri büyük öneme sahiptir.

Açık Alan Soğutma ve Serinletme Nasıl Sağlanır?

Soğutma ve serinletme gereksinimi olan açık alanlar için öncelikle yerin büyüklüğüne ve ortamın sıcaklık ve nem durumuna göre bir planlama yapılır. Soğutma vantilatörlerinin hangi aralıklarla nerelere yerleştirileceği planlanır. Sonrasında soğutma yapılacak alana vantilatör ve buharlı nozul başlıkları yerleştirilir. Açık Alan Serinletme sistemi su taneciklerini 15 mikrona kadar düşürerek ortamı ferahlatıcı şekilde çalışır. Havaya karışan bu su tanecikleri hızlı evaporasyon havanın sıcaklığını düşürür. Bunun yanı sıra havada bulunan toz ve bakterileri kovma özelliği olan bu sistem sinek ve sivrisinek kovucu görevi de yapar. Bu nedenle işletmelerin dış mekânlarında hem Açık Alan Soğutma görevi yaparken hem de daha sağlıklı ve ferah bir ortam yaratılmasını sağlar.

Açık Alan Serinletme Sistemleri Nerelerde Kullanılır?

Açık Alan Serinletme sistemleri cafe ve restoran gibi işletmelerin dış mekânların kullanıldığı gibi çok farklı başka alanlarda da kullanılır. Düğün organizasyonu gibi eğlencelerin düzenlendiği yerlerde, bahçe ve kamelyalarda, alışveriş merkezleri dinlenme ve bekleme alanları, plaj ve etkinlik alanları, oyun parkı, miting ve konser alanları, hayvan ahırları ve seralar gibi çok çeşitli alanlarda buharlı açık alan serinletme sistemleri kullanılmaktadır. Vantilatör sistemi ile kurulan buharlı soğutma ve serinletme uygulamaları çok az elektrik tüketen sistemlerdir. Klimalara oranla çok az elektrik tüketimi olan Açık Alan Soğutma sistemleri işletmelerin karını artıran tasarruflu bir uygulamadır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın