Bahçe Serinletme ve Soğutma Yöntemleri

Bahçe Serinletme ve Soğutma Sistemleri Nedir?

Bahçe serinletme ve soğutma sistemleri adından da anlaşılacağı gibi sıcak havalarda bahçelerden istenilen verimin alınması adına uygulana bir sistemdir. Ülkemizde ve dünyada ekonomik ve kullanışlı olması nedeniyle tercih edilir. Çok büyük alanlarında serinletilmesini sağlar ve genel adı misting sistemidir.

Bahçe Serinletme ve Soğutma Sistemi Nasıl Yapılır?

Bahçe soğutma ve serinletme sistemi kurulumu için dikkat edilmesi gereken en önemli husus, bahçenin büyüklüğüdür. Ortam sıcaklığı ve nem oranı sistemi için gerekli olan ısı emişi ile bağlantılı ve orantılıdır. Sıcaklık ne kadar yüksek ve nem oranı o kadar düşük olursa serinletme sistemi o kadar etkin ve fonksiyonel olacaktır.

Bahçe serinletme ve soğutma sistemi, sıcaklığın düşmesini sağlarken oksijen sağlayarak havanın temizlenmesine yardımcı olur. Bu da bitkilerin daha sağlıklı olmasını sağlar. Aynı zamanda ortamda oluşan sisli görüntü nedeniyle uçan haşereler ortama giriş yapamaz.

Bahçe Serinletme ve Soğutma Sistemi Nasıl Çalışır?

Bahçe serinletme ve soğutma sistemi ile istenilen asıl amaç suyun buharlaşmasını sağlamaktadır. Yüksek basınç etkisiyle su itilirken; sıcak havanın etkisi ile sıvı halden buhar haline geçerek faz değiştirir. Kısa süre içerisinde buharlaşan su pülverilize edilen ortamda, açık alandaki sıcak ve kuru havayı kullanır. Sıcak havayı emerken buharlaşma nedeniyle oluşan sisli görünüm sayesinde ortamın serinlemesini sağlar ve nem oranın dengeler. Ama bu süreçte bitkilerin üzerinde herhangi bir ıslaklığa neden olmadan bitkilerin nemlenmesini de sağlar. Bahçe serinletme ve soğutma sistemi,

  • Hatlı sistem
  • Fanlı sistem olarak iki şekilde uygulanabilir.

İki farklı sistemin mevcut olması ve kullanılmasındaki amaç aynıdır. Sadece iki farklı uygulamanın olma nedeni,  uygulama alanının nem oranı ve büyüklüğüne doğrultusunda değişkenlik gösterir.

Bahçe Serinletme ve Soğutma Sistemleri Kullanım Alanları

Bahçe serinletme ve soğutma sistemleri, bahçelerde ve açık alanlarda büyüklüğe bakılmaksızın rahatlıkla kullanılabilen bir sistemdir. Aynı zamanda soğuk hava depolarında da ürünlerin tazeliğini koruması amacıyla kullanılır. Yüksek enerji tasarrufu ve ekonomik olması nedeniyle çok tercih edilir.

Sizde bahçenizde istenilen verimi sağlamak istiyorsanız serinletme ve nemlendirme için bahçe sistemlerini uygulatabilirsiniz. Bunun için www.megamist.com.tr internet adresimizden bizimle iletişime geçebilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın