Yaz Mevsiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Merhabalar bildiğiniz üzere 2017 – 2018 yılı içinde Türkiye kurak bir kış geçirdi ve uzmanlar tarafından söylenenler ise 2018 yazının daha sıcak geçeceği yönünde. Aşırı sıcaklarda yapılması gerekenleri aşağıda sizler için sıraladık.

1) Üstünüze güneşi çekmeyen ve yansıtan giysileri giymeniz güneş ışınlarını tamamen sizin vücudunuza gelen ışınları yansıtmanıza yardımcı olacaktır. Kumaş olarak yazın terletmeyen ipek tarzı kumaşları tercih edebilirsiniz.

2) Yaz sıcaklarında güneşin altında vücudun su kaybı aşırı derecede artmaktadır ve vücut su kaybını dengelemek için aşırı sıcaklarda günde en az 2 litre normalinde ise 3 litre su tüketilmesi uzman doktorlar tarafından önerilen başlıca konulardan biridir. Ayrıca normal zamanlarınızda bitki ve normal çay tüketimi vücuttaki hazımsızlığın giderilmesinde önemli faktör oynamaktadır. Yalnız kahve içiminizi günde bir bardakla sınırlamanız gerekiyor çünkü; aşırı kahve tüketimi nabzın hızlanmasına ve buda kalbin yorulmasına sebep olabilir.

3) Yürüyüş yapma ve spor zamanlarınızı güne başlarken veya gün ağrırken yapmanız gerekiyor. Öğle sıcaklarında yapılan sporun vücudun aşırı su kaybetmesine sebep olabilir buda sizin nabzınızı düşmesine yol açar.

4) Alkollü içeceklerden kesinlikle kaçınınız aşırı sıcaklarda alkol tüketilmesi kalp atış hızını hızlandırmakla birlikte bir çok ciddi probleme yol açabilir. Bu yüzden bu sıcak havalarda kesinlikle özellikle de açık alanlarda alkol tüketiminden kaçının.

5) Ağır yemeklerden bahsetmek gerekirse aşırı sıcak yaz aylarında aşırı yağlı hazmetmesi zor olan yemeklerden kaçınmanız gerekmektedir kişiye göre tansiyon ve nabız problemlerine yol açabilir.

6) Birçok cafe, restoran ve bahçelerde kullanılan Serinletme ve Soğutma Sistemleri ne de dikkat etmeniz gerekiyor aksi takdirde terli bir şekilde bu sistemlerin verdiği soğuk hava ile birlikte ciddi üşütmelere yol açabilirsiniz.

Megamist olarak sizlere aşırı sıcaklarda dikkat edilmesi gereken hususları sıraladık 🙂

Umarım sizlere faydalı olmuştur.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın